Ulusal gençlik toplantısı 25 Mayıs 2018 tarihinde düzenlendi.

      Proje boyunca, üniversiteli gençleri öğrencilerle ve İzmir’deki karar vericilerle buluşturmak, farkındalık sahibi olmalarını sağlamak amacıyla okullarımuzda yapılan saha çalışmalarına Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Katip Çelebi Üniversitesi’nden gönüllü 40 Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik ve psikoloji Bölümü öğrencisi katıldı.

     20 İlçede gerçekleştirilen ilçe odak grup toplantıları boyunca öğrenciler, tanışma etkinliği, yarı yapılandırılmış görüşme, Yeşilay sunumları, afiş, slogan, resim çalışması ve spor etkinlikleri yaptı. Öğrenciler, bu sayede sosyal medyada aradıkları başarı kazanma ve beğenilme duygularını satranç, origami, akıl zekâ oyunları ile gidererek teknolojiyi doğru kullanma yolunu öğrendiler.

     İzmir’de düzenlenen ulusal toplantıya;40 kişilik pdr-psikoloji öğrenci grubu, İzmir’deki okullardan toplam 20 öğr.temsilcisi ve okul rehber öğrt.,ildeki yasa koyucular (Bel-Valilik-İl MEM-Yeşilay- Genç. Hizm. ve Spor İl Müd-Halk Sağlığı Müd-İl Sağlık Müd), alanda çalışmış akademisyenler katılmış ve fikir alışverişi yapılmıştır. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ, İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik ve Spor İl Koordinatörü Ahmet Gülcan, İzmir Yeşilay Şubesi formatörleri açılış konuşmaları yaptı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bölümü’nden Doç. Dr. Murat Bektaş “ Siber Sağlık” konulu bir seminer verdi. Seminerin ardından öğrenci grubu, öğrenci temsilcisi, rehber öğretmen, yasa koyucular, proje ortaklarından bir temsilcinin yer aldığı gruplar ortak çalışmalar gerçekleştirerek gençlerin İzmir’deki ulusal toplantıda karar vericilerle, politika düzeyinde diyaloğa ulaşma şansını elde etmeleri ve gençlerin yürütülmesi planlanan politikalar hakkında söz sahibi olmaları sağlanmıştır.

     Toplantı sonucunda çıkan fikirlerden oluşan bir kitapçık meydana getirilmiştir.Ulusal toplantıya katılan okul temsilci öğrencileri edindikleri bilgileri ve politika koyucularla yaptıkları diyalogların sonucunda çıkan fikirleri, öncelikle kendi okullarında daha sonrada kendi ilçelerindeki diğer okul öğrenci temsilcilerine aktarmışlardır.